Nejednakost u Hrvatskoj raste već od kraja osamdesetih, ponajprije zbog rasta udjela najviših dohodaka u ukupnim dohocima. Rast nejednakosti, međutim, nije neizbježan (a nije ni povoljan), nego je posljedica izabranih politika (političke ekonomije). Rast nejednakosti izaziva kompenzacijske politike prema najslabije stojećima, što stanjuje srednji sloj i slabi potporu demokratskim vrijednostima
Jedan od slajdova koji je na predavanju Filipa Novokmeta o dugoročnim trendovima u kretanju nejednakosti u Hrvatskoj (i drugim zemljama), u srijedu, 4. srpnja u prostorijama Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja, privukao najveću pažnju okupljenih bio je ovaj koji je govorio o zanimanjima onih koji su primali najviše plaće u Jugoslaviji u vrijeme socijalizma.
Prema njemu, u 0.1 posto najviših prihoda najviše je bilo sveučilišnih nastavnika.
Uz njih, koliko se iz slike može zaključiti, veći udio među najvišim dohocima od političke administracije i vojske i policije imali su umjetnici, sportaši oni zaposleni u medijima te liječnici, ali i umirovljenici, koji su vjerojatno taj status stekli zahvaljujući političkoj aktivnosti (što se onda može pretpostaviti i za druge struke). Slika ipak ukazuje na vrijednosti u zajednici. U najvišim najvišim dohocima management nema najveći udjel, ali je njegova površina u ukupnim najvišim dohocima možda čak najveća. No, management je bio ograničen u samoupravnim organizacijama, a ni dohoci nisu sve što utječe na nejednakost.
(Snimka cijelog predavanja, sa svim slajdovima, dostupna je ovdje.)
Novokmet je – kao što smo više puta u najavama istakli, doktorirao 2017. na Paris School of Economics pod mentorstvom Thomasa Pikettya, a glavni istraživački interesi su mu dohodovne i imovinske nejednakosti, ekonomska povijest i politička ekonomija. Njegov je doktorat, u kojem je većina podataka koje je istaknuo na predavanju, javno dostupan ovdje.
Novokmet je analizirao kretanje nejednakosti u Hrvatskoj na temelju podataka o porezu na dohodak. Iako su ti podatci kudikamo potpuniji nego oni kojima se često služe istraživači, na primjer anketni, neki su slušatelji, upućeni u hrvatski porezni sustav, doveli u pitanje koliko i ti podaci stvarno reflektiraju nejednakost dohodaka (ne dovodeći time, naravno, u pitanje Novokmetove rezultate). Koliko je rezultat ovisan o izvoru podataka Novokmet je pokazao na primjeru Poljske (vidi slajd). Anketni podatci pokazuju kudikamo manji udio najviših dohodaka od poreznih, budući da se u anketama krivo procjenjuje ili – laže. Utoliko, za analizu nejednakosti u Hrvatskoj vrlo je važno osigurati što pouzdanije izvore i obuhvatnije podatke (na nekim je slajdovima konstruirao i odstupanje anketnih podataka u Hrvatskoj od distribucije).
Neke od zaključaka ovdje ćemo izdvojiti, a također i neke slajdove: