Filip Novokmet / 2. srpnja 2018. / Aktualno / čita se 2 minute
Filip Novokmet je doktorirao 2017. na Paris School of Economics pod mentorstvom Thomasa Pikettya, a glavni istraživački interesi su mu dohodovne i imovinske nejednakosti, ekonomska povijest i politička ekonomija. Predavanje o kretanju nejednakosti u Hrvatskoj održat će u srijedu, 4. srpnja u 16:00 u Florijana Andrašeca 18a/1 u Zagrebu
Rastuće nejednakosti dohotka i bogatstva su vratile problem raspodjele u središte ekonomskog interesa. Dominantni teorijski obrazac je dugo zanemarivao ovu tematiku, gledajući na pitanje raspodjele kao problem nekih prošlih vremena. Dijelom iz razloga što je razdoblje između 1950-ih do 1980-ih bilo obilježeno niskim razinama nejednakosti širom svijeta, te je pozornost bila isključivo posvećena pitanju ekonomske efikasnosti.
No od 1980-ih svjedočimo rastu nejednakosti u raspodjeli dohotka gotovo svugdje (Slika 1.), i u svijetlu novih dokaza se postavlja pitanje da li tržišna ekonomija uistinu ima tendenciju stvaranja previsoke nejednakosti, kako su, primjerice, vjerovali klasični ekonomisti?
Zašto danas nejednakosti rastu diljem svijeta, što ih pokreće i što trebamo činiti? Kako bi se konstruktivno pristupilo ovim pitanjima, korisno se je okrenuti dugoročnom razvoju nejednakosti. Mapiranje povijesnog razvoja nejednakosti je tako vodilo do ključnih doprinosa u ovom području, poput utjecajne Kuznetsove krivulje (Kuznets 1953, 1955), prema kojoj je ekonomski rast prirodno rješenje za problem nejednakosti. No kada su gotovo pola stoljeća nakon Kuznetsa, Piketty (2001, 2014) i suradnici (npr. Atkinson i Piketty 2007, 2010; World Inequality Report 2018) empirijski pristupili dugoročnom kretanju nejednakosti, sve je bilo manje uporišta za ovako optimističan scenarij. Nova saznanja prije ukazuju kako je razvoj nejednakosti posljedica kompleksnog spleta političkih i institucionalnih uređenja u pojedinim zemljama.
Ovo predavanje promatra razvoj nejednakosti u Hrvatskoj u povijesnoj i međunarodnoj perspektivi. Posebna pažnja se posvećuje usporedbi sa bivšim socijalističkim zemljama u Istočnoj Europi (Slika 2.). Trendovi se analiziraju u kontekstu dugoročnog razvoja, ekonomske tranzicije, globalizacije, itd. Različito kretanje nejednakosti u bivšim socijalističkim zemljama upućuju kako politike, institucije i ideologija imaju presudnu važnost u razvoju nejednakosti.