U tijeku je izbor rektora Zagrebačkog sveučilišta. Glasnik Nezavisnog sindikata znanosti poslao je po desetak pitanja kandidatima. Ljubaznošću redakcije Glasnika Ideje.hr objavljuju nekoliko odgovora koje je dao kandidat s PMF-a Damir Bakić. Dosadašnji rektor Boras odbio je odgovoriti na pitanja do službene potvrde kandidatura i predstavljanja programa
Koja su Vaša tri glavna razloga za kandidaturu za funkciju rektora?
Glavni razlog je samo jedan. Sveučilište u Zagrebu zaslužuje i treba bolju upravu, posebice rektora. Sadašnji rektor nije na visini zadatka i on je, zajedno sa svojim najbližim suradnicima, postao izravna smetnja normalnom radu i životu Sveučilišta. Previše je nepropisnih, čak i nezakonitih postupaka učinjeno, previše sporova otvoreno, previše problema stvoreno, a rad Senata i sveučilišnih tijela, opterećen nedemokratskom atmosferom, potonuo je u pasivizaciju. Vrijeme je da Senat preuzme odgovornost, a novi rektor je taj koji treba taj potisnuti potencijal osloboditi. Moji osobni razlozi su brojni, a opet se svode samo na jedan: na poticaj mnogih kolega i njihov poziv da temeljem svoga dosadašnjeg djelovanja preuzmem odgovornost.
Kako gledate na mogućnost da se rektor natječe za korištenje sredstava sveučilišta?
Negativno. Rektorova zadaća je prvenstveno da upravlja i taj posao zahtijeva prepuno radno vrijeme. Ostane li vremena, energije i mogućnosti za djelomični nastavni rad, to bih svakako podržao i osobno bih i sam tomu težio. Natjecati se za sveučilišna sredstva s pozicije rektora nikako nije primjereno.
Kako biste definirali integrirano sveučilište? Zašto Sveučilište u Zagrebu po Vašem mišljenju nije integrirano? Smatrate li moguću integraciju Sveučilišta u Zagrebu pozitivnom ili negativnom?
I integracija ima različitih. Sasvim je jasno da Sveučilište u Zagrebu nije u dovoljnoj mjeri integrirano i mnogo je neracionalnosti u našem djelovanju. Međutim, mislim da striktna formalna integracija u sadašnjem trenutku nije ni potrebna, ni racionalna, niti moguća. Za takvu formalnu integraciju prvenstveno moraju sazreti uvjeti. U sadržajnom i funkcionalnom, u horizontalnom smislu, integracija je pak nužna i prijeko potrebna i mnogi koraci u tom pogledu se mogu izvesti doslovno odmah. Počevši od zajedničkih studijskih programa, međufakultetskih izbornih kolegija, preko interdisciplinarnih istraživačkih projekata i grupa, do formalne suradnje pojedinih sastavnica. Kad to zaživi punim životom, uz napredak tehnologije i odgovarajući prostorni razvoj, stvorit će se uvjeti i za čvršću formalnu integraciju.
Kako komentirate činjenicu da Znanstvena strategija Sveučilišnoga odjela Hrvatski studiji predstavlja plagirani tekst i kako bi se Sveučilište prema tomu trebalo postaviti?
To je propust koji se nije smio dogoditi. Indirektnu odgovornost za to snosi Uprava Sveučilišta. Naime, prilikom transformacije Hrvatskih studija rektor je na sjednici Senata u siječnju 2017. rekao da je upravo on odgovorna osoba u pogledu djelovanja Hrvatskih studija. Tu je poziciju implicitno potvrdio i prijavom (putem ovlaštenoga odvjetničkog ureda) protiv troje novinara Hrvatskomu novinarskom društvu zbog narušavanja novinarskoga kodeksa. Drugih komentara nemam.